Olejowanie włosów dla laików. Kompendium wiedzy

Olejowanie włosów po raz pierwszy może nastręczać pewne trudności lub rodzić wiele pytań- zarówno o sam zabieg, jak i o rodzaj olejku, który powinnaś wybrać. Poniższy artykuł pomoże Ci nie tylko wybrać odpowiedni olejek, ale również poprawnie i sprawnie wykonać olejowanie włosów. Oto krótki przewodnik- jak krok po kroku wykonać olejowanie.

1. Przeznacz na olejowanie jeden wolny wieczór. Powinnaś mieć wolne minimum 3 godziny. W tym czasie zapewne nie będziesz chciała pokazywać się nikomu z tłustymi włosami, więc lepiej zrezygnuj z towarzyskich wizyt.

2. Wybierz odpowiedni olejek. To może być dosyć trudne na początku, zwłaszcza, że prawdopodobnie nie wiesz, jakiej porowatości są Twoje włosy.

W związku z tym możesz:

  • wybrać oleje całkowicie neutralne, które nie wymagają dyskusji nad stopniem porowatości włosów (jest to olej jojoba, rycynowy lub z pestek granatu)
  • sięgnąć po olejki przeznaczone do włosów o średniej porowatości- będą najbezpieczniejsze, gdyż taką porowatość ma znaczna większość ludzi. Będą to olejki, które mają kwasy tłuszczowe z grupy omega- 7 i omega – 9. Na każdym olejku powinien być opisany procentowy skład kwasów tłuszczowych, więc wybór odpowiedniego nie powinien stanowić dla Ciebie problemu. Najwięcej kwasów z grupy omega- 9 ma olej moringa, kameliowy, z pestek moreli, macadamia.

3. Rozpocznij olejowanie włosów. Najważniejsze, to pokryć równomiernie olejkiem skórę głowy. W tym celu możesz po prostu sięgnąć po pędzelek (np. taki do farbowania odrostów). Zrób na głowie kilka przedziałków, po czym stopniowo i równomiernie nakładaj olej na skórę głowy. Pamiętaj, że olejek nie może spływać po głowie, używaj go z umiarem. Każdy zaczesany przedziałek pokryj po prostu kropelką oleju.

Kiedy już pokryjesz całą głowę olejkiem, wykonaj delikatny masaż skóry. Rób to delikatnie, aby nie uszkodzić włosów. Olejek musi również pokryć wszystkie Twoje pukle, dlatego rozprowadź go równomiernie na całej długości włosów. Wystarczy do tego kilka kropli olejku.

Włosy zawiń w ciepły ręcznik (naturalne olejki bardzo lubią ciepło) i pozwól olejkowi pracować na piękno Twoich włosów. Minimalny czas trzymania oleju na włosach to godzina, ale jeśli masz więcej czasu, nie wahaj się potrzymać go nieco dłużej. Możesz nawet pozostawić go na włosach przez całą noc i dopiero rano umyć głowę szamponem.

4. To już wszystko. Pamiętaj jedynie o systematyczności. Aby w pełni odżywić włosy, olejowanie powinno się wykonywać co najmniej raz w tygodniu. Powodzenia!

Najczęstsze błędy podczas olejowania włosów

Olejowanie włosów przynosi im mnóstwo korzyści i powinno być włączone na stałe do rytuałów pielęgnujących włosy. Zapewni im kompleksową pielęgnację i regenerację, jakiej nie zagwarantuje żadna odżywka ani balsam do włosów.

Olejowanie trzeba jednak robić umiejętnie. Mimo iż nie nastręcza ono większych problemów, można niestety popełnić kilka błędów, które sprawią, że olejowanie zamiast spektakularnego zwycięstwa przyniesie sromotną klęskę. Ten artykuł przestrzega przed błędami najczęściej popełnianymi podczas olejowania włosów.

1. Nakładanie olejku na obciążone kosmetykami włosy

Jeśli często lakierujesz włosy, używasz dużo pianki i innych kosmetyków do stylizacji wiedz, że olejek będzie miał utrudnione zadanie i nie wniknie ani we włosy, ani w skórę głowy z takim skutkiem, z jakim powinien. Ponadto zawarte w kosmetykach do układania substancje obfitują często w SLS- substancje zapychające pory skóry. Znacznie utrudniają one działanie olejku. Zanim zaczniesz olejować przeciążone kosmetykami włosy- najpierw je umyj.

2. Olejowanie bardzo tłustych włosów również nie jest dobrym pomysłem. Mało kto wie, że kilkudniowy łój jest niebezpieczny dla włosów- powoduje wypadanie włosów, ponieważ rozluźnia mieszki włosowe. Jeśli na takie włosy nałożymy dodatkowo warstwę olejku, sprawimy, że zaczną one spadać, niczym jesienne liście z drzew.

3. Nieodpowiedni olejek. Gdy wybierasz olej, kieruj się przede wszystkim tym, jakie potrzeby mają Twoje włosy i w jakiej są one kondycji. Nie kupuj olejku tylko dlatego, że „przyjaciółka powiedziała, że jest świetny”. Każda z nas ma inne włosy, a te mają inne potrzeby- zależne od ich indywidualnego charakteru.

4. Nakładanie zbyt dużej ilości olejku. Tendencja do nadmiernej aplikacji jakiegokolwiek produktu to typowa i zastanawiająca cecha kobiet. Zrodziła się prawdopodobnie z przeświadczenia, że im więcej nałożymy kremu lub odżywki, tym piękniejsze się staniemy. Nic bardziej mylnego. We wszystkim trzeba znać umiar, gdyż w innym przypadku można sobie bardzo zaszkodzić. Ilość olejku nakładana na włosy i skórę głowy nie powinna przekroczyć 5 ml.

Unikając powyższych błędów, zapewnisz sobie sukcesy w olejowaniu, a Twoim włosom spektakularny wygląd.